Těsně před stávkou v dopravě, která se uskutečnila minulý čtvrtek, důvěřovalo odborům 50 procent občanů ČR, nejvíce od roku 1997.

Vyplývá to z průzkumu agentury STEM zveřejněného ve středu. 

"Z analýzy vývoje důvěryhodnosti odborů vyplývá, že na dosavadním vrcholu byla (důvěra Čechů v odbory) v druhé polovině 90. let, v letech 1995 a 1997. Současná úroveň důvěry v odbory tak představuje vyrovnání tohoto již poměrně starého rekordu," uvedl STEM. 

Důvěru v odbory ovlivňuje politická orientace respondentů. Mezi lidmi levicově orientovanými projevují důvěru odborům téměř dvě třetiny dotázaných, mezi zastánci politického středu je jich polovina. Z řad pravicových voličů věří odborům jen třetina. Nejvíce věří odborům stoupenci ČSSD (63 procent) a KSČM (58 procent), naopak nejméně sympatizanti TOP 09 (29 procent) a ODS (36 procent). 

Citované výsledky pocházejí z výzkumu STEM provedeného na reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let, který se uskutečnil ve dnech 2. až 10. června 2011. Respondenti byli vybíráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpovídalo 1244 respondentů.

Zdroj: http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/z-domova/odborum-veri-polovina-cechu-nejvice-za-14-let/

Additional information